Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Psi behawiorysta - dla kogo jest ten zawód?

2023-05-03
Psi behawiorysta - dla kogo jest ten zawód?

Kochasz zwierzęta, chciałbyś spędzać z nimi więcej czasu, uczyć ludzi, jak z nimi postępować i jak dobrze o nie dbać? Jak zatem połączyć swoją pasję do zwierząt z codzienną pracą i zarobkiem? Może to właśnie zawód behawiorysty będzie Twoim wymarzonym? Zanim się zdecydujesz, musisz być świadom, że pracę a pasję dzieli jedno - odpowiedzialność. Zawód behawiorysty nie jest na pewno dla każdego człowieka. Psi behawiorysta ma przede wszystkim za zadanie pomóc zarówno czworonogowi, jak i jego opiekunowi. Zdrowie psa to jedno, ale umiejętność przekazywania wiedzy człowiekowi, to drugie. Dowiedz się, czy Twoja miłość do psów jest wystarczająca, aby podjąć zawód behawiorysty!

Behawiorystyka – na czym polega?

Współcześnie nauka o zachowaniu zwierząt to interdyscyplinarna dziedzina wiedzy, która łączy w sobie zarówno psychologię, etologię, neurbiologię, medycynę weterynaryjną, czy neurofizjologię. Ogólnie rzecz biorąc, są to różne dziedziny biologii, z której każda wyjaśnia dane zachowania z nieco innego punktu widzenia, według innych pojęć, teorii, czy przyjętych standardów.

Zadaniem behawiorysty jest dostrzeżenie specyficznych uwarunkowań zachowania psa i propozycja działania w celu modyfikacji występującego problemu. Pod uwagę musi wziąć także możliwości opiekunów, warunki, w których żyją, czy specyficzne cechy psa. Taki plan, w zależności od sytuacji, wymaga działań opartych o techniki uczenia się, minimalizację napięcia emocjonalnego, czy wycofanie wszelkich czynników, które są przyczyną zaistniałych problemów. Niektóre kroki, jak np. zmiana karmy dla psa, powinny odbywać się także pod nadzorem lekarza weterynarii (jeśli behawiorysta nie jest lekarzem weterynarii). Praca behawiorysty nie opiera się tylko na współdziałaniu ze zwierzęciem, ale także z opiekunami. To oni są odpowiedzialni za udzielenie odpowiedniego wywiadu i dokładnego opisu sytuacji, która jest nieprawidłowa dla rozwoju psa, czy po prostu stricte im nie odpowiada.

Zawód behawiorysta psów – praca czy pasja?

To, że z całego serca kochamy psy, wcale nie jest wyznacznikiem tego, czy nadajemy się na psiego behawiorystę. Czasami powaga sytuacji, obowiązki i spadająca na nas odpowiedzialność związana z tym zawodem, mogą przyćmić nasze podejście do zwierząt. Warto zatem najpierw poważnie się zastanowić, czy jesteśmy świadomi, na czym polega ta praca, czy posiadamy odpowiednie cechy charakteru oraz kompetencje, aby dobrze wykonywać swoje zadania. Wybór tej specjalizacji wymaga również stałego dokształcania się, ponieważ każdy przypadek to inne doświadczenia i inne spojrzenie, a techniki i zalecenia, cały czas się zmieniają. Jeśli już zdecydujesz się, że behawiorystyka zwierząt to jest to, czym chcesz się zajmować, warto zadbać o to, aby ta pasja nie wygasła. Musisz umieć także wczuć się w emocje psa i opiekuna, wykazywać dużo empatii, by zrozumieć, dlaczego postępuje tak, a nie inaczej. Bez tego ani praca, ani pasja nie będą nabierać rozpędu, a Ty nie będziesz się rozwijać.

Behawiorysta psów: czym się zajmuje i jak wygląda jego praca?

Osoba będąca behawiorystą psów jest wyszkolona w zakresie psychologicznej pracy z psem, rozpoznawania jego lęków, czy powodów nietypowych zachowań. Behawiorysta ma za zadanie również tłumaczyć opiekunom, dlaczego ich zwierzę zachowuje się w określony sposób. Mając obraz obu stron i analizując wszystkie czynniki, pomaga psu i jego opiekunowi zmienić niepożądane zachowania i wraz z nimi przechodzi cały proces szkolenia, czy zmian w zakresie diety i przyzwyczajeń. W żadnym wypadku nie należy mylić behawiorysty ze szkoleniowcem, czy trenerem, ponieważ to całkiem różne zawody.

Osoba, która decyduje się na taki zawód, powinna mieć silną psychikę oraz nieograniczoną cierpliwość, nie tylko do zwierząt, ale też ludzi. Praca ta wiąże się także z psami po trudnych przeżyciach, a poza tym, każdy z nich, ma swojego opiekuna, którego emocje czasem są bardziej skomplikowane, niż samo zachowanie psa. Empatia i indywidualne podejście do każdego problemu to nieodłączna część pracy behawiorysty na co dzień.

Współpraca ze zwierzętami wymaga również nie lada odwagi. Bywa, że pies jest lękliwy, agresywny, lub zagubiony. Potrzebuje czasu, aby komuś zaufać i zacząć go słuchać. Do każdego przypadku należy podejść inaczej, dać psu przestrzeń i powoli budować przyjazną relację. Ta praca jest również obarczona ryzykiem fizycznym. W każdym momencie pies może zaatakować, ugryźć czy zadrapać. Dlatego wybierając się ze swoim pupilem na wizytę, powinieneś być zaopatrzony w odpowiednią wyprawkę dla psa, by w takim wypadku, założyć psu smycz, kaganiec, czy zająć go jakąś zabawką.

Jak zostać psim behawiorystą?

W klasyfikacji zawodów i działalności nie istnieje zawód behawiorysty, lecz jest zawód zoopsychologa. Co więcej, nie ma ścisłej ścieżki edukacji w zakresie kariery behawiorysty. Natomiast rynek oferuje wiele szkoleń i kursów, gdzie można zdobyć wyselekcjonowaną wiedzę na temat problemów behawioralnych psów oraz metod pracy z nimi i ich opiekunami. Kończąc takie szkolenie, warto ubiegać się o certyfikat potwierdzający posiadanie zdobytej wiedzy i kwalifikacji do pracy w zawodzie behawiorysty. Przy wyborze szkoleń należy zrobić wcześniej dobre rozpoznanie - kto, jak i gdzie je prowadzi, jakie ma opinie oraz kwalifikacje - wykształcenie, ilość praktyki w zawodzie i metody pracy. Warto także wybrać szkolenie, które uwzględnia możliwość odbycia zajęć praktycznych, no bo przecież bez praktyki ani rusz!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

Mokra karma weterynaryjna dla psa z objawami stresu 4Vets Natural Low Stress 185 g

Mokra karma weterynaryjna dla psa z objawami stresu 4Vets Natural Low Stress 185 g

9,49 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką8,54 zł brutto
46,16 zł / kg brutto
Mokra karma weterynaryjna dla psa z objawami stresu 4Vets Natural Low Stress 6 x 400 g

Mokra karma weterynaryjna dla psa z objawami stresu 4Vets Natural Low Stress 6 x 400 g

82,99 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką74,69 zł brutto
31,12 zł / kg brutto
pixel