Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Rola zabawy w życiu psa i kota

2020-10-26
Rola zabawy w życiu psa i kota

Zabawa jest jedną z najważniejszych potrzeb w życiu każdego psa i kota. Oprócz tego, że poprawia Wasze relacje i buduje silniejszą więź z pupilem, pozwala na podnoszenie sprawności fizycznej i rozładowanie stresu. Co ważne, zabawa może zająć Twojego pupila na długie godziny – warto więc zaopatrzyć go w odpowiednie zabawki, żeby się nie nudził i rozwijał swoje zdolności fizyczne i umysłowe. Pamiętaj – odpowiednio wybawiony zwierzak, odwdzięczy Ci się podwójnie swoim posłuszeństwem i miłością! :)

Dlaczego warto bawić się z psem i kotem?

Każdy pies i kot, niezależnie od swojego wieku, uwielbia zabawę, a już najbardziej – tę ze swoim ukochanym właścicielem. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego wszystkie czworonogi, nawet te dużo starsze, cały czas mają potrzebę zabawy? Na pewno słyszałeś, że dzisiejsze psy pochodzą od wilków. W procesie udomowienia niektóre cechy wilków były eliminowane i zmieniane na inne. Jednym ze skutków było opóźnienie procesu dojrzewania u psów, dzięki czemu przez całe swoje życie mają one zachowane pewne cechy dziecięce. Jedną z tych cech jest właśnie chęć zabawy. Świetnie sprawdzą się do tego dobrej jakości zabawki dla psa.

Jeśli każdy zwierzak, niezależnie od tego, czy jest mały, czy dużo starszy, często wykazuje chęci do zabawy, warto zastanowić się nad tym, jakie ma ona znaczenie zarówno dla czworonoga jak i dla człowieka. Warto wspomnieć o tym, że zabawa dla psa i kota jest nie tylko zachcianką, ale przede wszystkim – potrzebą. A jak wiadomo – potrzeby są po to, żeby je spełniać.

Zabawa z psem – dlaczego jest ważna?

Jeśli jesteś posiadaczem psa, to z całą pewnością zależy Ci na tym, żeby był szczęśliwy. A Twój pupil do szczęścia potrzebuje naprawdę bardzo niewiele. Warto zastanowić się nad tym, co tak naprawdę sprawia, że twój pies jest szczęśliwy. Z pewnością jest to jedzenie – bo który pies na widok pysznego psiego smakołyka nie przybiegnie od razu i nie pokaże błagającego spojrzenia? Chyba nie ma takich psów… Kości, psie przysmaki i kawałek parówki – o tak, to jest to! Co jeszcze sprawia, że każdy pies zaczyna się uśmiechać i radośnie merdać ogonem? Na pewno jest to spacer, a już najbardziej taki długi, gdzieś po lesie albo parku, gdzie bez problemu może się wybiegać i poszukać ciekawych zapachów w trawie. Szczęście dają Twojemu pupilowi także kontakty z innymi psami, kiedy ma towarzysza do zabawy w psiego berka czy też godnego rywala do przeciągania liny. Można by znaleźć całkiem sporo powodów, dzięki którym Twój pies jest szczęśliwy, jednak pamiętaj o tym, że pierwszym i najważniejszym powodem jesteś Ty sam – czyli jego Pan! To właśnie Ty jesteś jego największym przyjacielem i sensem życia, nikt inny, tylko właśnie Ty. Warto więc, żebyś dowiedział się, dlaczego warto sprawić psu radość i spędzać jeszcze więcej czasu na wspólnej zabawie!

Trochę inaczej sytuacja wygląda u kota. Zabawa jest bardzo ważna w jego rozwoju i zazwyczaj wykazuje on dużo większe chęci do niej, kiedy jest młodszy. Każdy kot kieruje się instynktem, który zmusza go do obserwowania, atakowania czy też łapania. Warto więc zaopatrzyć się w ciekawe zabawki dla kota. Zabawa nie tylko pomaga mu w nauce odpowiednich zachowań, ale także pozwala mu na rozładowanie stresu czy zbudowanie więzi z Tobą.

Rola zabawy w życiu zwierzaka

Wspólna zabawa z psem czy kotem może przynieść bardzo wiele korzyści, zarówno dla niego, jak i dla Ciebie. Jedną z najważniejszych zalet jest rozwinięcie sprawności fizycznej oraz ćwiczenie różnych umiejętności, na przykład walki czy też polowania. Dzięki zabawie Twój pupil ma możliwość “przetestowania” różnych sytuacji, które mogą mu się przydać w przyszłości. Dodatkowo podczas zabawy ćwiczy on swoje zdolności umysłowe, dzięki czemu łatwiej się uczy. Bardzo ważnym powodem, dla którego powinieneś bawić się ze swoim psem lub kotem jest także rozładowanie jego emocji i stresu. Zwierzak podczas całego dnia doświadcza wielu emocji – zabawa z pewnością pomoże mu je rozładować, co zaowocuje tym, że będzie spokojniejszy i bardziej posłuszny. Zabawa pomaga Twojemu czworonogowi także zaspokoić potrzebę bliskiego kontaktu z człowiekiem oraz co ważne – znacznie pomoże we wzmocnieniu łączącej Was więzi. Już dziś zaplanuj sobie, że każdego dnia będziesz poświęcał przynajmniej kilkanaście minut na zabawę ze swoim psem lub kotem. Obiecujemy, że przyniesie to same pozytywne skutki zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila!

Jak bawić się z psem?

Istnieją trzy rodzaje zabawy, jakiej może doświadczyć Twój pies. Pierwszą z nich jest zabawa w pojedynkę, czyli wtedy, kiedy Ty jesteś zajęty, albo nie ma Cię w domu (chociaż zazwyczaj wtedy pies nie myśli o zabawie, tylko z utęsknieniem czeka na swojego pana). Wiadomo, że pies jest stworzeniem towarzyskim i woli się bawić z innymi psami albo ze swoim panem, ale kiedy pozostaje mu zabawa sama ze sobą, świetnie sprawdzi się miękka zabawka z piszczałką. Oprócz tego, że Twój pies, dzięki pluszowemu ogonowi, będzie mógł ją przenosić, to dodatkowo znajdująca się w środku piszczałka dostarczy mu więcej bodźców i chętniej będzie po nią sięgał. Naturalną potrzebą każdego psa jest także gryzienie – gryzak dla psa z wytrzymałego kauczuku zajmie Twojego pupila na długie godziny i pozwoli mu zaspokoić swoją potrzebę.

Drugim rodzajem zabawy, jakiej może doświadczyć Twój pies jest zabawa z innymi psami. Na pewno zgodzisz się z tym, że psy najbardziej lubią bawić się ze sobą w berka albo w przeciąganie liny. Dzięki wspólnej zabawie psy mogą się wybiegać, poprawić swoją sprawność fizyczną, ale przede wszystkim jest ona niezbędnym elementem socjalizacji. Zabawa w większej grupie psów nauczy Twojego pupila, jak ma się zachowywać w kontaktach z innymi czworonogami, a także zmniejszy jego skłonności do agresji czy nadmiernej lękliwości. Do zabawy w przeciąganie świetnie sprawdzi się zabawka z wytrzymałego nylonu balistycznego, którą bez problemu mogą równocześnie bawić się dwa psy!

Ostatnim i najważniejszym rodzajem zabawy dla Twojego psa jest zabawa z Tobą, czyli z jego panem! Oczywiście istnieje cały szereg zabaw, w które możesz bawić się ze swoim psem. Jedną z lubianych przez psy zabaw jest z pewnością aportowanie. Do tego świetnie sprawdzi się zabawka w kształcie dysku, która dzięki swojemu kształtowi doleci naprawdę daleko i pozwoli Twojemu psu na przebiegnięcie dłuższego dystansu, by ją złapać. Twój pies na pewno lubi także zabawę w przeciąganie liny, próbę odebrania zabawki, ale także wykonywanie komend, które potrafią przynieść mu tyle samo radości, a co najważniejsze – dostaje w zamian pyszny smakołyk.

Jak bawić się z kotem?

Kot z natury wykazuje się silnym instynktem łowieckim, dlatego świetną zabawę zapewni mu na przykład pluszowa ważka z dzwonkiem i kocimiętką. Oprócz tego, że zabawka zwróci na siebie uwagę swoim uwielbianym przez koty zapachem kocimiętki, to także wzbudzi dodatkowe zainteresowanie poprzez wydawanie hałasu przez znajdujący się wewnątrz dzwoneczek. Wszystkie koty kochają także zabawę piłkami, najlepiej tymi z dzwoneczkiem w środku albo miękkimi piórkami na zewnątrz. Świetnym pomysłem na ciekawą zabawę dla Twojego kota jest wycięcie otworów w tekturowym pudełku i wrzucenie do środka zabawki. Dzięki temu kot będzie mógł wkładać do środka swoją łapę i próbować wyciągnąć zabawkę.

Rola zabawy w życiu psa i kota – podsumowanie

Zabawa jest jedną z najważniejszych potrzeb w życiu każdego psa i kota. Oprócz tego, że pomoże ona na poprawę Waszych wspólnych relacji i zbudowanie silnej więzi, to także pozwoli na poprawę sprawności fizycznej i rozładowanie stresu. Co ważne, zabawa może zająć Twojego pupila na długie godziny – warto więc zaopatrzyć go w odpowiednie zabawki, żeby się nie nudził i rozwijał swoje zdolności fizyczne i umysłowe. Pamiętaj – odpowiednio wybawiony zwierzak, odwdzięczy Ci się podwójnie swoim posłuszeństwem i miłością!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel