Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Szczeniak w domu – kompendium świeżo upieczonego właściciela

2020-04-16
Szczeniak w domu – kompendium świeżo upieczonego właściciela
Pies jest obecnie nie tylko najlepszym przyjacielem człowieka, ale przede wszystkim pełnoprawnym członkiem rodziny, więc trudno sobie wyobrazić, że mogłoby go w niej zabraknąć. Decyzja o zakupie z hodowli lub adopcji szczeniaka dotyczy wszystkich domowników. Powinna być racjonalna w kontekście codziennych obowiązków, stylu życia i czasu jaki możemy przeznaczyć dla nowego mieszkańca. Pierwsze dni życia szczeniaka w domu mogą być trudne dnie niego, a także nowych opiekunów. Podpowiemy, jak przygotować się do tej decyzji i cieszyć się okresem szczenięcym naszego pupila.

Szczeniak w domu - pierwsze dni wspólnego życia

Decydując się na szczeniaka, warto już kilka miesięcy wcześniej zapoznać się z fachową literaturą dotyczącą charakterystyki danej rasy. Pomocne są również rozmowy ze znajomymi, którzy są doświadczonymi opiekunami czy osobami, które na co dzień pracują z psami.
Na początku warto określić upodobania wszystkich osób, z którymi zamieszka czworonożny lokator. Pomoże to nam znaleźć psa, który będzie świetnym kompanem dla całej rodziny.
Jeśli ktoś jest flegmatyczny i ceni sobie spokój może gorzej znosić towarzystwo aktywnego i intensywnego teriera. Może natomiast świetnie dogadywać się z psem określanym jako pies do towarzystwa, takim jak bichon czy pudel.

Szczeniak w domu – obowiązki czy przyjemności?

Nie ma różnicy, czy nasz pies będzie mieszkał w domu jednorodzinnym czy bloku. Najważniejszą kwestią są tereny spacerowe w pobliżu. Bez względu na rasę, masę ciała, temperament czy wiek, każdy pies musi odbyć kilka spacerów dziennie, w tym jeden dłuższy. Warto dowiedzieć się, które rasy potrzebują więcej ruchu w celu zaspokojenia ich instynktów. Statystycznie najwięcej problemów wynikających z niepożądanych zachowań takich jak: lęk separacyjny, niszczenie przedmiotów czy wokalizacja, może wiązać się z brakiem możliwości spożytkowania energii.

Szczeniak w domu – jak wybrać rasę?

Przed przybyciem czworonoga do domu powinniśmy przeznaczyć miejsce na jego posłanie, miski czy zabawki. Jeśli decydujemy się na psa z hodowli, warto zrobić wszystko, żeby wstępnie wytypowaną rasę poznać osobiście. W tym celu dobrze jest wybrać się na wystawę psów lub do hodowli konkretnych ras. Literatura traktująca o psach pomoże nam zapoznać się z charakterem danej rasy, potencjale do szkolenia, sportów czy skłonnościach do chorób.

Po takim przygotowaniu zgłaszamy się do hodowcy konkretnej rasy, mając na uwadze, żeby była to hodowla FCI Związku Kynologicznego w Polsce. Wcześniej można przejrzeć strony internetowe różnych hodowców tej samej rasy czy skorzystać z rekomendacji osób, które wcześniej zdecydowały się na zakup psa z konkretnej hodowli. Kupno szczeniaka powinno się opierać na wzajemnym zaufaniu przyszłego opiekuna czworonoga i hodowcy. Profesjonalny hodowca psów dba o sukę w okresie ciąży, a potem o matkę i szczenięta – już od pierwszego dnia ich życia. Hodowle domowe pozwalają na właściwą socjalizację szczeniąt i dostarczanie im odpowiednich bodźców.

Socjalizacja szczeniaka, czyli ważna rola hodowcy

Przez pierwsze 3 - 4 tygodnie życia szczenię powinno przebywać z mamą i rodzeństwem w ustronnym miejscu. Następnie psia rodzina może trafić do miejsca, gdzie spędza wspólnie czas z domownikami i tak zacząć wspólne funkcjonowanie w codziennym życiu. Dzięki temu szczenięta mają kontakt z różnymi odgłosami, powierzchniami, osobami. Mogą też zapoznać się z zabawkami, które różnią się kształtami, zapachami, fakturami. Oswajają się z odgłosami, które będą obecne w ich życiu, takimi jak: suszarka, odkurzacz, telewizor, sprzęty kuchenne czy odgłos spadających przedmiotów, na przykład kluczy. W wieku ok. 4 tygodni hodowcy i inni domownicy zaczynają brać maluchy na ręce. Obserwacja szczeniąt pozwala dostrzec dominujące cechy charakteru, co jest pomocne w rekomendacji konkretnego psiaka dla nowego opiekuna. Zwykle także hodowca uczy szczeniaka załatwiać potrzeby fizjologiczne na jednorazowe podkłady, gdyż w okresie kwarantanny szczepiennej psiaki nie opuszczają domu, również tego docelowego.

Socjalizacja szczeniaka jeszcze u hodowcy jest fundamentalna dla późniejszego prawidłowego rozwoju. Dzięki temu mamy szansę mieć psa, który będzie umiał żyć w grupie społecznej nie tylko w obrębie swojego gatunku. Poznanie w wieku szczenięcym zagrożeń takich jak hałas, różne kontakty czy zaskakujące sytuacje, pozwalają uodpornić go na stres. Zaangażowany hodowca dba o kalendarz szczepień i odrobaczania. Nie oddaje szczenięcia przed upływem 6-8 tygodnia życia.

Adopcja szczeniaka

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli chcemy zaadoptować szczeniaka ze schroniska, przytuliska, fundacji czy innych trudnych warunków. Drogowskazem są wtedy dla nas doświadczenia z kontaktów z czworonogiem ze strony wolontariuszy. W takim przypadku należy liczyć się z tym, że to my musimy więcej pracować nad jego socjalizacją zaraz po pojawieniu się w domu, czyli wykonać podobną pracę jaką wykonuje hodowca w pierwszych 8 tygodniach życia. Adopcja szczeniaka jest pięknym gestem dla zwierzęcia, które spotkało nieszczęście. Warto wykonać większy wysiłek, aby przysposobić takiego psa do swoich możliwości i warunków.

Przygotuj dom na przyjęcie psa

Istotnym elementem przed pojawieniem się szczeniaka w domu jest zadbanie o bezpieczeństwo środowiska, w którym będzie żył. Rekomendujemy schowanie do szaf butów, ubrań i wszystkich przedmiotów z podłogi. Maluch nie może mieć dostępu do środków chemicznych, leków, żywności, kabli. Na etapie pierwszych miesięcy życia, gryzienie wszystkiego co napotka na swojej drodze jest sposobem na poznawanie otaczającego świata.

Pierwsze spotkanie ze szczeniakiem

Jeśli już mamy wybranego konkretnego psiaka u hodowcy lub adoptowanego ze schroniska, zaczynamy wspólną podroż przez życie. Po nowego czworonożnego domownika najlepiej jest pojechać w co najmniej dwie osoby, wyznaczając jedną do opieki nad psim maluchem w samochodzie. Wcześniej uzgadniamy z osobą, od której odbieramy psa, żeby nie karmić go kilka godzin przed podróżą. To może pozwolić nam uniknąć wymiotów, jednak nie daje gwarancji, gdyż część maluchów do 1 roku życia ma skłonność do takich problemów podczas jazdy. W trakcie podróży przemawiamy czule do swojego nowego czworonoga, starając się tonować jego emocje i stres wynikający z nowej sytuacji. Po wejściu do domu dajmy szczeniakowi czas na zapoznanie się z otoczeniem. Będzie miał mnóstwo nowych bodźców. Reagujmy entuzjastycznie jeśli podejdzie do swojego posłania, misek czy zabawek. Jeśli od razu nie będzie zainteresowany jedzeniem, dajmy mu trochę czasu. Warto pamiętać, że przez pierwsze dni karmimy malucha tym samym pożywieniem, które jadł wcześniej. Zmianę karmy powinno się wprowadzać stopniowo.

Nowy członek rodziny na czterech łapach wzbudza dużo pozytywnych emocji, a u dzieci podekscytowanie i radość. Pozwalajmy psiakowi na poznawanie domowników we własnym tempie i starajmy się podążać za jego oczekiwaniami. Pierwsze noce ze szczeniakiem mogą być wyzwaniem dla wszystkich. Kilkutygodniowy pupil będzie najprawdopodobniej tęsknił za mamą i rodzeństwem. Może piszczeć, zamiast spać. Jeśli jego posłanie będzie blisko naszego łóżka, możemy łagodnie do niego przemawiać i głaskać, żeby ukoić jego tęsknotę. Nie polecamy brania szczeniaka do łóżka, gdyż szybko stwierdzi, że jest to jego posłanie.

Pielęgnacja szczeniaka

Kilka dni po zawitaniu szczeniaka w domu, warto uczyć go rytuałów, które będą ważne dla jego zdrowia i samopoczucia. Należą do nich czyszczenie zębów, zaglądanie do uszu, oglądanie łapek, wspólna zabawa czy nauka komend i sztuczek. Jeśli wspólnie spędzany czas zajmie stałe miejsce w rozkładzie dnia, nasz psiak będzie zadowolony i bezpieczny.

Pierwsze dni razem są bardzo ważne dla psa. Jak widać, przyjęcie nowego pupila pod swój dach wymaga wiele czasu, pracy, a nawet cierpliwości. Warto pamiętać, aby szczeniak w nowym domu poczuł się bezpiecznie. Nasze wskazówki pomogą przyszłemu właścicielowi czworonoga przejść przez okres szczeniący psa i cieszyć się wspólnym życiem.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020

Polecane

pixel