Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wymiana zębów u kota — wszystko, co musisz wiedzieć!

2023-09-01
Wymiana zębów u kota — wszystko, co musisz wiedzieć!

Koty, podobnie jak dzieci, mają mleczne zęby, które później wypadają i są zastępowane stałymi. Jeśli Twój kociak gubi ząbki – nie panikuj! To naturalny i całkowicie normalny proces! Sprawdź, jak przetrwać ten trudny dla niego okres! I czy wymiana zębów u kota i nieprzyjemny zapach z pyszczka powinny stanowić powód do niepokoju?

Kiedy koty zmieniają zęby?

Koty rozpoczynają proces wymiany zębów w wieku około 3-4 miesiąca życia. Jest to zazwyczaj moment, gdy mleczne zęby są zastępowane 30 „dorosłymi”. Kociak w pierwszej kolejności traci siekacze, potem kły, a na końcu zęby przedtrzonowe.

Wymiana zębów u kota - objawy

Proces wymiany zębów u kota stanowi naturalny etap ich rozwoju i trwa kilka tygodni. O ile u niektórych kociąt przebiega bezobjawowo, inne mogą być drażliwe i niechętne do głaskania w okolicy pyszczka. Wszystko to jest uzależnione od wielu czynników, jak choćby ułożenie zębów czy tolerancja zwierzaka na ból. Z jakimi objawami muszą zatem zmagać się pupile, zanim wyrosną im stałe zęby?

  1. Niewielkie krwawienie z dziąseł, do jakiego dochodzi zwykle wtedy, gdy mleczne zęby są wypychane przez nowe.
  2. Podrażnione i lekko opuchnięte dziąsła.
  3. Kręcenie głową lub ocieranie się o meble bądź inne przedmioty, aby pozbyć się luźnego zęba i złagodzić dyskomfort związany z wyrastającymi nowymi zębami.
  4. Nadmierne ślinienie będące odpowiedzią na rosnące nowe zęby i podrażnione dziąsła.
  5. Gorszy apetyt – wymiana zębów u kota sprawia, że dotychczas lubiana przez niego karma dla kota może mu mniej smakować. W czasie ząbkowania unikaj zatem granulek i suchych smakołyków, ich miejsce zastępując jedzeniem z puszek.

Jak długo trwa wymiana zębów u kota?

Wymiana zębów mlecznych u kota to proces, który przebiega stosunkowo szybko. Zwykle kończy się około 6-7 miesiąca życia, jednak nie jest to regułą. Niektóre kociaki mogą wymienić zęby szybciej, podczas gdy inne będą potrzebowały tego czasu trochę więcej.

Jak wygląda przebieg wymiany zębów?

  • Koty rodzą się bez zębów. Pierwsze zaczynają wyrastać między 2 a 3 tygodniem życia. W wieku 6 tygodni zwykle mają już pełne uzębienie.
  • Wymiana zębów u kota następuje w wieku 3-4 miesięcy. Wówczas mleczne ząbki wypychane są przez nowe, powodując ich stopniowe rozluźnienie i wypadanie.
  • Zakończenie procesu ma miejsce około 6-7 miesiąca życia, czego efektem jest pełny zestaw 30 stałych zębów: 12 siekaczy (6 na górnej i 6 na dolnej szczęce), 4 kły (2 na górnej i 2 na dolnej szczęce), 10 przedtrzonowych (6 na górnej i 4 na dolnej szczęce) oraz 4 trzonowych (2 na górnej i 2 na dolnej szczęce).

Czy wiesz, że:
Dziąsła ząbkujących kociąt są podatne na liczne infekcje wywołujące stany zapalne dziąseł? Najbardziej popularne jest młodzieńcze zapalenie jamy ustnej, które objawia się zaczerwienieniem i nieprzyjemnym zapachem z pyszczka.

Pamiętaj! Higiena to podstawa! Regularnie monitoruj stan jamy ustnej swojego pupila i stosuj preparaty do pielęgnacji zębów u kotów, które zapewnią im zdrowe dziąsła i mocne ząbki.

Wymiana zębów u kota a biegunka i wymioty

Wymiana zębów u kota i biegunka? Czy te dwa procesy mają ze sobą coś wspólnego? Jak się okazuje – nie! U ząbkującego kociaka nie powinna pojawiać się biegunka i wymioty. Jeśli tak się dzieje, to konieczna okazuje się wizyta i badanie u lekarzem weterynarii. Objawy mogą świadczyć bowiem o chorobie, zatruciu czy innych poważnych schorzeniach, które zlekceważone mogą doprowadzić do odwodnienia, a nawet śmierci pupila!

Ząbkowanie u kota — jak mu pomóc?

Proces wyrzynania się zębów jest nieprzyjemny dla wielu kociaków. Odczuwają dyskomfort, ból i uporczywe swędzenie. Przykre dolegliwości próbują łagodzić gryzieniem różnych przedmiotów. Wielokrotnie ofiarami kocich zębów są meble, krzesła, sofy, a nawet ręce opiekuna! Jeśli zauważysz, że zwierzę coraz częściej za obiekt do gryzienia obiera Twoje dłonie, nie lekceważ tego z myślą, że niebawem przejdzie, tylko podejmij działanie! Z pomocą przyjdą zabawki dla kota do żucia i gryzienia. Wykonane z miękkich i gumowych materiałów są bezpieczne dla jego jamy ustnej, a ich odpowiednie wyprofilowanie pozwoli ćwiczyć mięśnie szczęki i złagodzi objawy wymiany zębów u kota. Podawaj mu je zawsze, gdy zobaczysz, że zaczyna gryźć nieprzeznaczone do tego przedmioty.

W trakcie wymiany zębów u kota brak apetytu jest dość częstą przypadłością. Dzieje się tak dlatego, że wiele mruczków miewa problem z jedzeniem suchych karm. Możesz zatem zamienić granulki na mokrą i łatwą do przeżucia karmę w puszkach, aby zmniejszyć dyskomfort, jaki towarzyszy im podczas spożywania posiłków. Mokra karma ma konsystencję bardziej podobną do mięsa, a także zawiera więcej wody, co pomaga zapobiegać odwodnieniu. Co więcej, jest łatwiejsza do jedzenia dla kociąt podczas wymiany zębów oraz delikatniejsza dla ich wrażliwych dziąseł.

Warto wybierać karmę dla kociąt oznaczoną jako "delikatna", "miękka", "dla małych kotów" lub "dla kociąt". Takie karmy zazwyczaj zawierają odpowiednio dobrane składniki, które wspierają zdrowie jamy ustnej i dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych dla ich prawidłowego rozwoju.

Pamiętaj!
Nigdy nie podawaj kotu leków przeciwbólowych przeznaczonych do ludzi! Paracetamol czy Ibuprofen może być dla niego niebezpieczny i doprowadzić nawet do śmierci!

Każdy kot może reagować na ząbkowanie nieco inaczej, więc obserwuj go i dostosowuj środki pomocnicze w zależności od jego potrzeb. Bądź cierpliwy i wyrozumiały. Proces wymiany zębów może sprawić, że będzie bardziej wybredny w jedzeniu i potrzebować dodatkowego wsparcia. Miłość, troska i łagodność pomogą wzmocnić więź między Tobą a Twoim kotem w tym wyjątkowym okresie jego życia.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

pixel