Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dbać o nowonarodzone kotki?

2022-04-26
Jak dbać o nowonarodzone kotki?

Nie ma na świecie nic bardziej uroczego, niż nowonarodzone kocięta, szczeniaki lub inne zwierzaki. W Twoim domu pojawiły się maleńkie koty? Sprawdź, jak dbać o nowonarodzone małe kotki!

Kiedy można zabrać kocięta od matki?

Nadrzędna zasada w przypadku wszystkich ssaków jest taka, że nie należy odbierać ich od matki do momentu, kiedy karmione są matczynym mlekiem. Dotyczy to zarówno szczeniąt, jak i nowonarodzonych kociąt, a także innych zwierząt. Dlaczego jest to takie istotne? Otóż mleko matki jest dla nowonarodzonego organizmu najbardziej korzystnym źródłem pożywienia. Zawiera ono wiele cennych składników aktywnych, które doskonale odżywiają organizm, a przy tym korzystanie wpływają na układ odpornościowy, który po narodzeniu jest jeszcze bardzo słaby. Im dłużej kocięta mogą być karmione mlekiem matki, tym lepiej. W większości przypadków kocia mama najlepiej będzie wiedziała, kiedy przestać karmić zwierzaki – warto więc cierpliwie zaczekać na ten moment.

Jeśli chodzi o to, kiedy można zabrać kocięta od matki, najlepiej zaczekać do momentu, aż ukończą one 12 tygodni. Po trzech miesiącach od narodzin zabranie kotków od mamy będzie już bezpieczne – choć nie zaszkodzi, jeśli zostaną przy niej chwilę dłużej.

Pierwsze tygodnie życia kota – jak wyglądają?

Pierwsze tygodnie życia kota to okres, w którym zwierzątka bardzo szybko rosną i intensywnie się rozwijają. Można odnieść wrażenie, że z dnia na dzień są one coraz większe – i zdecydowanie stwierdzenie to nie będzie dalekie od prawdy. Po narodzeniu kot nie jest samodzielny, więc opiekuje się nim jego kocia mama. Wiele osób zastanawia się, po ilu dniach koty otwierają oczy. Z reguły kocięta mają zamknięte oczy przez pierwszy tydzień lub dwa tygodnie życia. W tym czasie wykorzystują one inne zmysły do orientowania się w otaczającym je świecie. Po około 7-14 dniach kocięta otwierają oczy.

Pierwsze tygodnie życia kota są dla zwierzaków bardzo trudnym czasem, muszą one bowiem odnaleźć się w otaczającej je rzeczywistości. Kiedy małe kotki zaczynają chodzić? W drugim tygodniu życia kotek zaczyna poruszać się coraz sprawniej – na początku po gnieździe, a z czasem także po okolicy. Oczywiście przez cały czas pilnuje go czujna mama!

W kolejnych tygodniach rozwijają się zmysły kotów, a także ich umiejętności motoryczne. Zaczynają one biegać, skakać i wdrapywać się na różne przeszkody. Około dziewiątego tygodnia koty zaczynają naśladować matkę, a także są bardzo chętne do zabawy. Po ukończeniu dwunastego tygodnia prawidłowo rozwijające się koty powinny być gotowe do samodzielnego życia.

Małe kotki i kocia mama – dobra karma dla kota to podstawa

Miauczenie małego kotka, jego nieporadność, niezdarne ruchy i chęć do poznawania świata wokół – wszystko to sprawia, że zwierzątka te są niezwykle urocze. Jeśli pomagasz kociej mamie w opiece nad małymi kotkami, pamiętaj, że w jej miseczce powinna regularnie lądować najwyższej jakości karma dla kota. Jest to niezwykle ważne, ponieważ to w mleku kociej mamy znajdują się składniki odżywcze, dzięki którym małe kotki mogą się rozwijać. Warto postawić na karmę dla kota dobrej jakości.

Kiedy małe kotki będą gotowe do zrezygnowania z mleka, należy podawać im karmę dla kota juniora. Taka karma jest bardzo bogata w ważne dla kociąt witaminy i minerały, dlatego gwarantuje im ona prawidłowy rozwój. Małe kotki bardzo szybko rosną, więc porcje karmy powinny być odpowiednie – lepiej podać zwierzakom nieco więcej karmy, niż dopuścić do tego, aby miały one niedobory kaloryczne. Jedno jest pewne – dobra karma dla kota junior sprawi, że małe kotki wyrosną na piękne i silne koty!

Jak dbać o nowonarodzone kotki – podsumowanie

Jeśli masz to szczęście, że możesz opiekować się nowonarodzonymi kotkami, pamiętaj o tym, że kocia mama jest w stanie zadbać o nie najlepiej. Ty możesz wspomagać ją dobrą karmą, a także urządzeniem jej bezpiecznego, ciepłego gniazda. Okres spędzony z matką zaraz po narodzinach jest dla małych kotków bardzo ważny – zarówno dla ich zdrowia, jak i prawidłowej socjalizacji – dlatego warto zapewnić zwierzakom jak najlepsze warunki. Kocia mama z pewnością będzie Ci bardzo wdzięczna!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel