Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kwasy tłuszczowe OMEGA 3 i 6 – niezbędny element w diecie czworonogów

2023-04-28
Kwasy tłuszczowe OMEGA 3 i 6 – niezbędny element w diecie czworonogów

Tłuszcze są niezbędnymi składnikami diety wielu czworonogów. Zarówno koty, jak i psy, do prawidłowego funkcjonowania potrzebują kwasów tłuszczowych OMEGA 3 i 6, które są odpowiedzialne za wiele kluczowych procesów życiowych. Poznaj najważniejsze informacje na ich temat i sprawdź, dlaczego warto zadbać o ich prawidłową podaż w diecie swoich pupili.

Kwasy tłuszczowe OMEGA 3 i 6 - charakterystyka

Kwasy tłuszczowe, wśród których wyróżniamy OMEGA 3 i 6, to pozytywnie wpływające na organizmy tłuszcze, bez których ciężko byłoby mówić o prawidłowym funkcjonowaniu. Warto wiedzieć, że aby móc korzystać z ich dobrodziejstwa, należy je dostarczać organizmowi razem z pożywieniem, gdyż ze względu na ich endogenny charakter, jest to jedyna słuszna droga.

W przypadku kwasów OMEGA-3 najczęstszym ich źródłem są ryby i owoce morza, a także oleje np. z siemienia lnianego, orzechów, rzepaku, czy soi. W przypadku zwierząt rekomendowane są jednak wyłącznie źródła odzwierzęce, gdyż tych pochodzenia roślinnego zwierzęta nie są w stanie prawidłowo przyswajać, a dodatkowo dostarczają kwasów EPA i DHA.

Natomiast kwasy OMEGA-6 można znaleźć przede wszystkim w olejach roślinnych, w tym ze słonecznika, rzepaku, czy konopi. Ze względu jednak na fakt, że w przypadku czworonogów oleje roślinne nie są konieczne, świetnym pomysłem są dedykowane zwierzętom suplementy, które poprawiają kondycję skóry i chronią choćby przed nadmiernym linieniem.

Podział NNKT

NNKT dla psa i kota, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, dzielą się na jedno- oraz wielonienasycone. Wśród pierwszych, czyli bazujących na jednym podwójnym wiązaniu, wyróżnia się kwas oleinowy, z kolei reprezentantem drugiej z grup są doskonale wszystkim znane kwasy OMEGA-3 i OMEGA-6, zawierające wiele podwójnych wiązań. Nomenklatura ostatnich znajduje swoje uzasadnienie w budowie, której elementem jest znajdujący się w cząsteczce węgiel.

W przypadku jednonienasyconych kwasów tłuszczowych należy wspomnieć o tym, że wpływają one na prawidłową pracę wielu narządów, w tym serca. Z kolei reprezentujące wielonienasycone kwasy tłuszczowe OMEGA-3 z ALA, EPA, czy uznawane za najważniejsze DHA, są odpowiedzialne za efektywne działanie mózgu i kwestie neurologiczne, a w przypadku OMEGA-6 z LA, GLA i AA na czele, mówimy o wspomaganiu pracy układu trawiennego, a także minimalizowaniu ryzyka rozwoju otyłości, czy pojawienia się cukrzycy.

Jakie są zależności pomiędzy kwasami OMEGA 3 i 6?

Omawiając kwasy OMEGA-3 i 6 oraz stosunek między nimi, warto wiedzieć, że niezbędne jest zachowanie między nimi równowagi. Zbyt duża ilość OMEGA-6 wobec OMEGA-3 może niestety negatywnie wpłynąć na organizm, stwarzając warunki do rozwoju nowotworów, otyłości, czy problemów z krążeniem. Jak suplementować kwasy omega 3 i 6 dla kota i psa? Specjaliści rekomendują utrzymywanie proporcji 1:1 lub możliwie bliskiej, co nierzadko utrudnia wysoko przetworzona żywność. Jeśli więc w organizmie naszego pupila znajduje się zbyt dużo OMEGA-6, warto wprowadzić do jego diety witaminy i suplementy dla kota lub psa zawierające większą ilość OMEGA-3, co pomoże zrównoważyć ten bilans.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe w diecie psa i kota - dlaczego są tak ważne?

Zastanawiasz się, dlaczego tłuszcze w diecie psa i kota są tak istotne? Dzięki nim nie tylko wspierane jest wchłanianie witamin z grupy D, K, A, czy E, ale także regulowane są hormony. Kwasy omega 3 i 6 dla psa i kota należą do elementów budulcowych komórek, a także przyczyniają się do prawidłowego rozwoju i pracy układu nerwowego. Dzięki nim poprawia się też kondycja sierści, a także zmniejszają ewentualne stany zapalne w organizmie.

Jaką funkcję pełnią kwasy OMEGA 3 i 6 w organizmie psa?

OMEGA-3 i 6 to bez wątpienia pożądane, zdrowe tłuszcze dla psa. Pełnią one wiele funkcji, takich jak wzmacnianie, czy zwiększanie odporności, wspierają procesy regeneracyjne, a także pomagają łagodzić dolegliwości bólowe. Tłuszcz w diecie psa jest o tyle ważny, że wspiera pracę mózgu, czy reguluje apetyt, z którym pupile nierzadko miewają spory problem. Jaki tłuszcz dla psa będzie najlepszy? Sprawdzi się przede wszystkim ten w postaci oleju z ryb, czy tzw. tran. Warto pamiętać, że podając tłuszcze, podbijasz kaloryczność posiłku, dlatego konieczna jest dobrej jakości sucha lub mokra karma dla psa, np. Dolina Noteci Premium bogata w indyka, która nie będzie dostarczała nadmiernej ilości kalorii, co pomoże uniknąć otyłości.

Znaczenie kwasów OMEGA 3 i 6 dla organizmu kota

W przypadku diety kota, zdrowe tłuszcze nie są mniej istotne. Wpływają nie tylko na jego prawidłowy wzrost, ale choćby na jakość sierści. Kwasy tłuszczowe w diecie kota dostarczane w zbyt małej ilości mogą prowadzić do złej pracy serca, problemów z krążeniem, czy zbyt wysokiego cholesterolu. Również w przypadku nieprawidłowego stosunku kwasów OMEGA-3 do OMEGA-6 można mówić o negatywnych skutkach, takich jak stany zapalne, obrzęki, czy nawet nowotwory. Warto stosować kwasy tłuszczowe raz w tygodniu, profilaktycznie, jako element wspomagający odkłaczanie. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, aby bezwzględnie pilnować rekomendowanej dawki, gdyż nadmiar kwasów może być równie niebezpieczny, co ich niedobór.

Suplementacja kwasów OMEGA 3 i 6 w diecie czworonogów

Stosowanie produktów uzupełniających będzie wskazane głównie w przypadku wyjątkowo aktywnych ras, ale także u młodych, intensywnie rozwijających się pupili. Nie inaczej jest w przypadku zwierząt osłabionych wskutek choroby, gdzie podawana karma funkcjonalna dla psa lub kota wzbogacona o suplementy, z pewnością będzie zdecydowanie lepiej przez nie przyswajana. Podobnie jak w przypadku zwierząt, które wymagają dodatkowej opieki - karma dla kota po sterylizacji, czy starszych psów np. Piper Animals z jagnięciną, wspierana odpowiednimi preparatami zawierającymi kwasy tłuszczowe, z pewnością pomogą szybciej odzyskać sprawność. Dlaczego NNKT muszą być suplementowane? Ponieważ nie ma możliwości ich endogennego wytwarzania, więc konieczne jest wprowadzanie do organizmu w inny, przystępny sposób.

Stosunek dawkowania omega 3 do omega 6 dla kota i psa - jak podawać?

Ze względu na to, że kwasy OMEGA 3 i 6 w dużym stopniu przyjmuje się wraz z pożywieniem, suplementacja będzie uzależniona przede wszystkim od jakości diety. Jak najlepiej dawkować nienasycone kwasy tłuszczowe dla psa i kota? Większość źródeł wskazuje przede wszystkim na odpowiedni bilans między nimi. Optymalnie, gdy podaje się OMEGA-6 i OMEGA-3 w stosunku 1:1, aby wyrównać ich stosunek względem siebie. Kwasy można czerpać zarówno z żywności, takiej jak karma specjalistyczna dla kota, czy bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe mokra karma weterynaryjna dla kota z nadwagą. Warto jednak postawić też na produkty takie jak suplement diety Dr Seidel Flawitol Omega 3 z lecytyną, czyli wygodny płyn, stosowany jako dodatek do posiłków, czy choćby niewielkie kapsułki, które można wycisnąć lub w prosty sposób zawinąć w jeden ze smakołyków.

Odzwierzęce źródła kwasów omega 3 w diecie czworonogów

Istnieje lista produktów, dzięki którym w łatwy, a przy okazji smaczny sposób, można zapewnić pupilom odpowiednią ilość kwasów OMEGA-3. Wyróżniamy wśród nich głównie bogate w DHA i EPA ryby, takie jak łosoś, pstrąg, szprot, śledź, dorsz, czy makrela, które z pewnością spotkają się z zainteresowaniem zarówno psów, jak również kotów. Doskonałym uzupełnieniem kwasów odzwierzęcych są preparaty zawierające kwasy i pożądane witaminy, dzięki którym dieta zwierzaków jest w pełni urozmaicona.

Po wartościowe karmy oraz wspierające rozwój i funkcjonowanie Twoich zwierzaków produkty zajrzyj do sklepu www.dolina-noteci.pl

- zapraszamy!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Mokra karma dla psa senior Piper Animals z jagnięciną zestaw 24 x 400 g

Mokra karma dla psa senior Piper Animals z jagnięciną zestaw 24 x 400 g

Cena regularna: 182,49 zł brutto164,24 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 164,24 zł
17,11 zł / kg brutto
pixel